Zakon Rycerzy Św. Jana Pawła II

(łac. Ordo Militiae S.Ioannis Pauli II)

Jest to katolickie stowarzyszenie publiczne wiernych, zrzeszające mężczyzn, będące podziękowaniem za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Chorągiew pod wezwaniem Św. Łukasza Ewangelisty została założona 11 grudnia 2022 roku

W skład chorągwi wchodzi obecnie dziewięciu braci oraz Ks. Kapelan. Są to między innymi:

    Kapelan Chorągwi - Ks. Norbert Ostanek
    Wielki Rycerz - Zacny Brat Piotr Roguski
    Kanclerz - Zacny Brat Andrzej Kaczor
    Skarbnik - Zacny Brat Tomasz Hetmann

~ Spotkania formacyjne ~

odbywają się w trzeci piątek miesiąca po Mszy Św. o godz. 18:00

~ O zgromadzeniu ~

Pierwsza chorągiew powstała 1 kwietnia 2011 roku. Reguła została zatwierdzona 2 kwietnia 2012 roku przez arcybiskupa Henryka Hosera.

Zgromadzenie ma za zadanie formację katolickich mężczyzn na wzór życia Jana Pawła II.

Członkiem wspólnoty może być każdy pełnoletni mężczyzna katolik, zobowiązujący się przestrzegać reguły [kliknij tutaj]. Wystąpienie z prośbą o przyjęcie w poczet członków jest skuteczne jedynie wówczas, gdy aplikujący zostanie polecony - jedyną drogą dostania się do zgromadzenia jest zaproszenie przez innego rycerza. Następnie rozpoczyna się co najmniej sześciomiesięczny okres próbny, po którym następuje głosowanie nad przyjęciem kandydata. Po przyjęciu następuje ślubowanie. Są cztery stopnie rycerskie:

  • Wiara (Fides),
  • Miłosierdzie (Misericordia),
  • Solidarność (Solidarite),
  • Patriotyzm (Patriae).

Pierwszy stopień: Wiara (Fides)
Jego istotą jest pogłębianie życia religijnego; szczególne umiłowanie modlitwy różańcowej.

Drugi stopień: Miłosierdzie (Misericordiae)

Jego istotą jest uczestnictwo w rycerskich akcjach miłosierdzia, zachęcenie co najmniej jednego kandydata, który zostaje przyjęty do Zakonu, nabożeństwo do koronki do Miłosierdzia Bożego.

Trzeci stopień: Solidarność (Solidarietatis)

Jego istotą jest uczestnictwo w akcjach na rzecz Kościoła, aktywność w ramach pomocy bratniej, zachęcenie co najmniej jednego kandydata, który zostaje przyjęty do Zakonu, szczególna celebracja nawiedzenia Najświętszego Sakramentu.

Czwarty stopień: Patriotyzm (Patriae Caritas)

Jego istotą jest uczestnictwo w akcjach o charakterze patriotycznym, krzewienie w społeczeństwie wartości patriotycznych, cechowanie się szczególnym przywiązaniem do znaków i barw narodowych; dodatkowo wykazywanie się duchowością maryjną.

Formacja Stała Rycerzy Św. Jana Pawła II

Każdy Rycerz zachęcany jest do wypełniania zobowiązań o charakterze modlitewnym w wybranym przez siebie czasie ze szczególnym uwzględnieniem następujących punktów wysiłku:

  • modlitwa osobista (modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II), przypadająca na dany dzień część różańca świętego, Anioł Pański, Koronka do Miłosierdzia Bożego, wieczorny rachunek sumienia, modlitwa za współbraci zakonnych i dobro Zakonu,
  • modlitwa rodzinna i małżeńska,
  • regularna lektura i medytacja Pisma Świętego,
  • regularna lektura pism św. Jana Pawła II,
  • adoracja Najświętszego Sakramentu,
  • możliwie częste uczestnictwo we Mszy Świętej.

W miarę możliwości każdy Brat Rycerz zachęcany jest do podejmowania przynajmniej w Wielkim Poście i w Adwencie następujących dyscyplin ascetycznych:

  • Udział w zakonnych rekolekcjach,
  • Utrzymywanie postu ścisłego w środy i piątki.

Praktyczny wymiar formacji realizuje się poprzez akty miłosierdzia

Jeśli działania Braci Rycerzy rzeczywiście mają początek w kontemplacji Chrystusa, to powinni oni umieć Go dostrzegać przede wszystkim w twarzach tych, z którymi On sam zechciał się utożsamić. Zakon zatem w szczególny sposób włącza się w pomoc ludziom potrzebującym, otaczając ich modlitwą oraz starając się pomagać im zarówno materialnie jak i niematerialnie. Każda Chorągiew Zakonu powinna prowadzić przynajmniej jedno, konkretne dzieło miłosierdzia zgodnie z katolickim ordo caritatis.

~ Strój zakonny ~

Ceremonialnym strojem Zakonu jest płaszcz rycerski (mantulla) z herbem Zakonu oraz odpowiednie insygnia.

Strój Chórowy składa się z czarnego płaszcza rycerskiego/mantulli z kapturem, obszytego żółtymi lamówkami, na jego piersiach i plecach wyhaftowane są herby zakonne koloru żółtego. Do stroju chórowego rycerz zakłada na swoją pierś Pektorał Rycerski ze sznurem funkcyjnym. Na pektorale umieszczone są oznaczenia stopni rycerskich w postaci ćwieków/gwiazdek. Rycerze IV stopnia - patriotycznego używają ponadto ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej wybranym przez rycerza.

Każdy Rycerz powinien zawsze mieć przy sobie różaniec, który jest mieczem Brata Rycerza przeciwko szatanowi.

Każdy z Braci powinien z dumą nosić swój rycerski strój podczas liturgii, pamiętając jednocześnie, że reprezentuje innych Braci - Rycerzy zgromadzonych pod zaszczytnym znakiem Świętego Jana Pawła II.

~ Jednostki organizacyjne ~

Chorągiew

Najmniejszą jednostką organizacyjną zgromadzenia jest chorągiew, którą tworzy dana parafia. Do utworzenia chorągwi potrzebnych jest sześciu braci oraz zgoda proboszcza danej parafii, który po jej utworzeniu staje się kapelanem wspólnoty. Dowódcą chorągwi jest Wielki Rycerz, który jest jednym z trzech oficerów (oprócz niego Kanclerz i Skarbnik) wybieranych na roczną kadencję.

Komandoria

Komandoria odpowiada terytorialnie diecezji. Komandorię tworzą Wielcy Rycerze z każdej chorągwi. Mają oni prawo do wybierania Komandora, który reprezentuje zgromadzenie w relacjach z władzami kościelnymi i świeckimi. Kadencja Komandora trwa 3 lata.

Prowincja

Na czele prowincji stoi Prowincjał, którego kadencja wynosi cztery lata.

Generalat

Wszyscy Prowincjałowie tworzą Radę Generalną. Kadencja Generała nie jest ograniczona, aczkolwiek w każdej chwili może zostać przerwana.